تولید محتوای آموزشی


تولید محتوای الکترونیکی به منظور استفاده از برنامه‎ها‎ی چند رسانه ای و مالتی مدیا انجام می‎شود و هدف اصلی آن آموزش دروس برای دانش آموزان می‎باشد. با استفاده از این محتواها دانش آموزان می‎توانند دروس خود را بصورت صدا، فیلم، پاور پوینت، متن و یا انیمیشن دریافت کنند.

این محتوا به گونه ای تولید می‎شود که نحوه یادگیری را برای محصلین تسهیل بخشد. برای مثال برای آموزش دروس مربوط به ریاضیات، باید تک به تک فرمولها، مسئله‎ها‎ و توضیحات شرح داده شود. ممکن است مسائل ریاضی به صورت نمایشی باشد  تا برای دانش آموز ملموس‎تر شود. علاوه بر موارد گفته شده، گاهی محتوای الکترونیک می‎تواند بصورت بازی رایانه ای نیز طراحی شده باشد که تفهیم مطالب را برای کاربر آسان می‎کند.

 

محتواهای الکترونیک می تواند بصورت های زیر باشد:

     اپلیکیشن و بانک‎ها‎ی اطلاعاتی
     تولید نرم افزاری آموزشی، بازی و سرگرمی
    تولید نرم افزارهایی که از کاربر آموزش می‎گیرد
    تولید دروس آموزش مطابق با موضوعات کتابهای درسی
    تولید اجزای مختلف آموزشی از قبیل نمودار ریاضیات و یا آزمایشات فیزیک و شیمی

تولید محتوای الکترونیکی به چه صورتی انجام می‎شود؟

 برای تولید محتوای الکترونیکی باید ابتدا موضوعات کتابها مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار بگیرد. دانش آموزان باید در حیطه کتابها مطالبی را فرا گیرند. از اینرو موضوعاتی که برای محتوای الکترونیک انتخاب می‎شوند باید منطبق با موضوعات کتابها باشند و نه خارج از آنها.
  توجه به سن دانش آموزان برای تهیه محتوای الکترونیکی اهمیت زیادی دارد. برای مثال برای کودکان بین 7- 12  سال، نیاز به محتوای ساده تری است. این امر با افزایش سن پیچیده تر می‎شود. به عبارت روشنتر، در نظر گرفتن میزان هوش و توانمندی کودکان در تاثیرگذاری محتوای الکترونیک نقش بسزایی دارد.
 استفاده از مطالبی که بتواند مسائل و موضوعات کتابها را برای کودکان محسوس و عینی نماید، ضرورت دارد. محتوای الکترونیک به عنوان مکمل محتواهای آموزشی در کتابها به شمار می‎رود، از این رو باید در شرح و توضیحات موضوعات آنها پیش رود. محتواهای الکترونیک باید ذهن دانش آموز را درگیر نماید و او را برای ادامه خواندن مطالب ترغیب کند. برای مثال استفاده از پرسشهایی در طول ارائه محتوا و یا درخواست از وی برای انجام یک آزمایش کوتاه یا حل مسئله می‎تواند در تاثیرگذاری محتوای الکترونیکی مطلوب واقع شود.
 تسلط کافی نویسنده بر مطالب و محتوای الکترونیک یکی از موارد و نکاتی است که باید به آن توجه شود. مطالعاتی که در زمینه یک موضوع صورت می‎گیرد و همچنین تجربیات نویسنده در تهیه محتوایی ارزشمند اهمیت دارد. به هر میزان که در تولید محتوای الکترونیک دقت بیشتری شود، مطالب نیز مفیدتر و جامع تر بیان میگردند. از اینرو توصیه می‎شود در هنگام تهیه مطلب در رابطه با هر موضوعی، مطالعات لازم صورت بگیرد. کودکان  و نوجوانان ذهن کنجکاوی دارند و یادگیری آنها سریعتر انجام می‎شود. هر گونه مطالب خلاف واقع می‎تواند برای همیشه در ذهن کودک باقی بماند و تاثیرات منفی خود را داشته باشد. کودکان در این سن، قدرت تجزیه و تحلیل ندارند نمی‏توانند مطالب سره را از ناسره تشخیص دهند و به محض دریافت اطلاعات، آنها را در ذهن خود حفظ می کنند. بنابراین تولید محتواهای مطابق با واقعیت اهمیت پیدا می‎کند.
  برای تسهیل درک محتوای الکترونیک می توان از تصاویر مرتبط استفاده کرد. مطمئنا جذابیت های بصری در فهم مطالب موثر واقع می شود.
 در هنگام نوشتن محتواهای الکترونیک باید از بحثهای پراکنده که ذهن خواننده را مغشوش می نماید، خودداری کرد. حاشیه پردازی و پرداختن به مواردی که ضرورتی در بحث ندارد، موجب دور شدن ذهن دانش آموز از مطلب اصلی می شود.